پیش بارگذار بروک
#کرونا شوخی ندارد. مراقب باشیم. :)

مدیاتک با پشت سر گذاشتن کوالکام بر صدر بازار چیپست موبایل تکیه زد

مدیاتک با پشت سر گذاشتن کوالکام بر صدر بازار چیپست موبایل تکیه زد

مدیاتک با پیشرفتی قابل توجه نسبت به سال گذشته توانسته در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ بیشترین سهم را از بازار چیپست موبایل در دنیا از آن خود کند.

بر اساس برآوردهای موسسه تحقیقاتی «کانترپوینت» مدیاتک در فصل سوم ۲۰۲۰ حدود ۳۱ درصد از بازار چپیست موبایل را به خود اختصاص داده است. این شرکت تایوانی در مدت مشابه سال گذشته با در اختیار داشتن سهم ۲۶ درصدی پس از کوالکام در رده دوم قرار گرفته بود. از دلایل اصلی موفقیت مدیاتک می‌توان به عملکرد خیره کننده در بازار گوشی‌های اقتصادی با قیمت بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار و همچنین رشد قابل توجه در بازارهای با پتانسیل بالا نظیر چین و هند اشاره کرد.

Counterpoint Global Smartphone Chipset Market Share Q3 2020 vs Q3 2019

در این رده بندی پس از مدیاتک کوالکام با سهم ۲۹ درصدی در رده دوم قرار گرفته اما از نظر عرضه چیپست‌های 5G این شرکت با سهم ۳۹ درصدی برترین موقعیت را در اختیار دارد و بعید است به زودی جایگاه آنها متزلزل شود. در سه ماهه مذکور عرضه موبایل‌های 5G با رشد ۲ برابری مواجه بوده و از مجموع تمامی موبایل‌های عرضه شده ۱۷ درصد با شبکه نسل پنجم سازگار بوده‌اند. این روند همچنان به رشد خود ادامه داده و انتظار می رود در سه ماهه جاری سهم مدل‌های 5G به یک سوم برسد؛ بنابراین کوالکام شانس پس گرفتن جایگاهش را دارد.

یکی دیگر از دلایل رشد مدیاتک تحریم هواوی بوده چرا که با افزایش فروش گوشی‌های شیائومی این شرکت هم توانسته میزان چیپست‌های تولید شده برای شیائومی را نسبت به پارسال تا ۳ برابر افزایش دهد.

مدیاتک و کوالکام به عنوان رقبای اصلی بازار استراتژی‌های مختلفی را در پیش گرفته‌اند. «Ankit Malhotra»، از تحلیلگران این حوزه بر این باور است که تغییر استراتژی‌های هر دو شرکت در تغییر سهم آنها موثر بوده، برای مثال کمپانی تایوانی با عرضه چیپست‌های گیمینگ سری G نظر گیمرها را جلب کرده و از طرف دیگر با چیپست‌های دیمنسیتی پشتیبانی از 5G را به مدل‌های مقرون به صرفه آورد؛ راهکارهایی که در نهایت به بازگشت پر قدرت آنها در بازار تراشه موبایل انجامید.

به نقل از دیجیاتو

دیدگاهی بنویسید