پیش بارگذار بروک
#کرونا شوخی ندارد. مراقب باشیم. :)

تلاش سناتورهای آمریکایی برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه بزرگترین تولیدکننده تراشه‌ چین

تلاش سناتورهای آمریکایی برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه بزرگترین تولیدکننده تراشه‌ چین

دو نماینده کلیدی جمهوری خواه خواستار اعمال تحریم‌های گسترده‌تری علیه بزرگترین تولیدکننده تراشه‌ چین شده‌اند؛ به گونه‌ای که این کمپانی را از دسترسی به فناوری‌های پیشرفته آمریکا بیش از پیش محروم کند.

دولت ترامپ دو هفته قبل نام بزرگترین تولیدکننده تراشه چین یعنی SMIC و شرکت ملی «نفت فلات قاره چین» (CNOOC) به لیست سیاه وزارت دفاع اضافه کرد. با توجه به این تحریم سرمایه‌گذاران آمریکایی از سال آینده میلادی نمی‌توانند سهام این شرکت‌ها را خریداری کنند؛ با این وجود این اقدام نمایندگان مجلس در آمریکا را راضی نکرده و آنها به دنبال اعمال فشار بیشتر بر SMIC هستند.

آنطور که رویتزر می‌گوید «مارکو روبیو»، سناتور برجسته جمهوری خواه و «مایکل مک‌کال» نماینده با سابقه تگزاس مدعی شده‌اند که لیست سیاه مذکور به اندازه کافی جامع نیست و باید شامل موارد گسترده‌تری شود. این در حالی است که به گفته «ویلبر راس»، وزیر بازرگانی آمریکا فهرست سیاه همین حالا هم مانع دسترسی این شرکت به فناوری‌های پیشرفته و استفاده از آن در زمینه‌های نظامی مد نظر دولت پکن می‌شود.

آمریکا شرکت SMIC، بزرگترین تولیدکننده چیپ چین را به لیست سیاه اضافه می‌کند

آنچه که مایه نگرانی نمایندگان شده این است که تحریم مذکور تنها استفاده از فناوری‌هایی را تحریم کرده که برای تولید بر پایه لیتوگرافی‌های ۱۰ نانومتری و پایین‌تر از آن مورد نیاز هستند. از نظر آنها تحریم فعلی SMIC ممکن است تنها برای نمایش و بر اساس منافع حزبی صورت گرفته باشد اما هزینه آن به قیمت امنیت ملی آمریکا تمام می‌شود.

از طرف دیگر SMIC در واکنش‌های به قرار گرفتن در لیست مذکور تاکید کرد که این سیاست روی فرایند تحقیق و توسعه آنها و روند پیشرفت شرکت در زمینه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری و نودهای پیشرفته‌تر تاثیر منفی می‌گذارد. با این حال SMIC انتظار ندارد که این تصمیم روی امور مالی و فعالیت‌های آنها در کوتاه مدت اثر چشمگیری داشته باشد.

به نقل از دیجیآتو

دیدگاهی بنویسید